Карантинні організми Донецької області

amboziaАмброзія полинолиста (Ambrosia artemisifolia L.) походить з Північної Америки, звідки рослина поширилась майже по всьому світу. Зараз офіційно амброзія полинолиста поширена в багатьох частинах світу: Європі: Австрія, Бельгія, Хорватія, Чехія, Франція, Німеччина, Угорщина, Італія, Литва, Люксембург, Молдова, Польща, Португалія, Румунія, Росія (Краснодарський край), Словаччина, Швеція, Швейцарія, Туреччина, Великобританія, Україна, Сербія, Азії: Азербайджан, Китай, Японія, Казахстан, Індія, Корея, Росія (територія Приморський), Тайвань, Туреччина. Африці: Маврикій, Північної Америки: Канада (у всіх провінціях, але найбільш часто зустрічаються в південній частині провінції Квебек і Онтаріо, дуже рідко в Британській Колумбії і Ньюфаундленду, рідкість в прерій і провінціях на узбережжі Атлантичного океану), Мексика, США (східні, північно-центральній частині держави, Гаваї), Центральної Америки і Карибському басейні: Куба, Гваделупа, Гватемала, Ямайка, Мартініка, Південної Америки: Аргентина, Болівія, Бразилія, Чилі, Колумбія, Парагвай, Перу, Уругвай, Океанії: Австралія, Нова Зеландія.

girchakГірчак повзучий (Acroptilon repens L.) - багаторічна коренепаросткова рослина родини Айстрових. Родина гірчака – Центральна Азія, звідки в ході торгівлі бур’ян поширився на майже всі континенті світу. Зараз, за офіційними даними гірчак поширений в Європі: Росія, Україна, Азії: Афганістан, Азербайджан, Вірменія, Китай, Грузія, Індія, Ірак, Іран, Казахстан, Киргизстан, Монголія, Сирія, Таджикистан, Туркменістан, Туреччина, Узбекистан; Південної Африки; Півнничної Америки: Канада (широко поширені в провінції Альберта, Манітоба, поширені в Британській Колумбії, Онтаріо), США (найпоширеніший в напівзасушливих західних штатах, присутній в 21 штатах), Центральної і Південної Америки: Аргентина, Тринідад; Австралії.

В Україні гірчак повзучий реєструється переважно на півдні в Запорізькій і Херсонській областях, в значно меншому ступені в Донецькій, Одеській, Харківській та Луганській областях. Загальна площа засмічення становить близько 228 тис. га.

trips 1Західний квітковий трипс (ЗКТ) - найнебезпечніший шкідник овочевих, декоративних і квіткових культур закритого ґрунту. Його присутність призводить до економічних втрат при комерційному вирощуванні рослин. Високий рівень шкодочинності ЗКТ обумовлений його багатоїдністю, здатністю переносити на рослини вірусні хвороби, а також складністю боротьби з ним. ЗТК широкий поліфаг, повідомляється, що він харчується на 244 видах рослин із 62 сімейств. В США шкідник живе в основному у відкритому ґрунті, пошкоджуючи квіти таких культур як абрикоси, персики, нектарини, сливи, гарбузових, троянд, томатів та інших. Також в США ЗТК пошкоджує моркву, бавовну, квасолю, цибулю, грейпфрут, виноград. В Європі, як правило, зустрічається тільки на тепличних культурах. Діапазон культур, які пошкоджуються досить великий, але найчастіше ушкоджуються хризантеми, гербери, троянди. Деякі культури, включаючи зрізані квіти, полуниця, перець, огірки, при ураженні трипсами практично повністю втрачають ринкову цінність. На інших культурах, ушкодження більше проявляється завдяки зараженню тосповірусами, у тому числі вірусу плямистого в’янення томатів та вірусу смугастості тютюну. Хімічна боротьба з ним ускладнена з причин прихованого способу життя – оселяється він в квіткових бруньках, пуп’янках, квітах, пазухах листків.

povitnicaПовитиця польова (Cuscuta campestris Junk.) - походить з Північної Америки. Звідти, в процесі розвинення торгівельних відносин, вона поширилась на далекі відстані від свого рідного ареалу, і зараз присутня в багатьох країнах світу. Географія поширення повитиці п. дуже широка: в світі ця рослина присутня в країнах Північної, Центральної, Південної Америки, в багатьох країнах Азії, Африки, Європи, Океанії. В Україні поширена майже на всій території країни, але найчастіше зустрічається в південних областях країни. Масової інтродукції повитиці сприяло як велике різноманіття сільськогосподарських рослин, на яких повитиця живиться та залишає своє насіння, так і наявність підходящих рослин-господарів, на яких повитиця здатна паразитувати. Широкий спектр кліматичних умов, від теплого помірного до тропічного клімату, також сприяв зростанню цієї рослини в багатьох куточках світу.

abm 1Американський білий метелик(HyphantriacuneaDrury.) (АБМ)– багатоїдний шкідник, що пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур, особливо полюбляє шовковицю, клен ясенелистий, волоський горіх, плодові дерева. Його гусениці об’їдають листя на деревах, утворюючи павутинні гнізда. Живлячись, гусениці призводять до часткової або повної втрати листя деревом (дефоліації). При великому спалаху розмноження гусениць, посадки дерев цілком залишаються без листя, окутані білим павутинням. Втрата листя призводить до порушення процесів обміну речовин у рослинах, їх ослаблення, втрати захисної, декоративної, естетичної функції, зниження врожайності плодових культур. При дуже сильному заселенні гусениць ослаблені дерева гинуть.

kartmol 1Картопляна міль (КМ) - карантинний шкідник, який пошкоджує картоплю, томати, баклажани, тютюн та деякі дики пасльонові. В Україні картопляна міль, в основному, шкодить картоплі, особливо при зберіганні, знижуючи якість бульб та заражуючи патогенними мікроорганізмами. Основну згубну діяльність виконують личинкові стадії, які шкодять в полі та в сховищах. При високої концентрації шкідника, врожай картоплі в сховищах може бути повністю знищений.

Географічне поширення

Батьківщина картопляної молі - Південна Америка, звідки шкідник широко розповсюдився на всі континенти. Зараз про КМ повідомлено в більш ніж 90 країнах Європи, Азії, Африки, Північної, Центральної, Південної Америки, Океанії. В Україні картопляна міль поширена в основному на півдні: в Донецькій, Запорізькій, Одеській, Херсонській областях.